JustPearls se mění na Feel Pearls

Mastná pokožka trápí mnohé z nás. Nadprodukce kožního mazu vede k více problémům pleti. Pojďme se, proto společně podívat, jak umíš bojovat. 

Co je kožní maz?
Mastná látka produkována mazovými žlázami tvého těla, která hydratuje a chrání tvou pokožku. A z čeho se vlastně maz tvoří? Kožní maz je komplexní směs mastných kyselin, cukrů, vosků a jiných přírodních chemikálií, které tvoří ochrannou bariéru. Pokud máš velmi mastnou pleť, tvé tělo může produkovat nadměrné množství směsi lipidů (molekuly podobné tuku), které tvoří kožní maz. To, co na naší pokožce nazýváme “olej” se samozřejmě skládá z více než jen kožního mazu. Obsahuje totiž smět potu, odumřelých kožních buněk a drobných částeček pohybujících se všude okolo tebe.

Kde se nachází mazové žlázy?
Žlázy pokrývají velkou většinu těla. Přestože, jsou často seskupeny okolo vlasových folikul, mnohé existují nezávisle. Tvář a pokožka hlavy však obsahují nejvyšší koncentraci žláz. Zejména tvář může mít až 900 mazových žláz na centimetr čtvereční pokožky. Dlaně a chodidla jsou jediné oblasti pokožky bez jakýchkoliv žláz. 

Každá žláza vylučuje maz. Aby sis jasněji představila proces, mohla by ses zamyslet například nad svými slznými kanálkami a způsobem, jakým vylučují přirozenou vlhkost tvých očí. Přestože jsou mazové žlázy mnohem menší než slzné kanálky, fungují podobně.

Jaký je účel kožního mazu?
Produkce mazu je složitý proces, kterému vědci stále plně nerozumí. Vědci však ví, ž jeho primární funkcí je chránit pokožku a vlasy před ztrátou vlhkosti.   

Maz a věk
Mazové žlázy začnou produkovat maz až po narození. Během prvních třech až šesti měsících života žlázy produkují tolik mazu jako u dospělých. Od té doby se produkce mazu zpomaluje, dokud nedosáhneme puberty. Když se dostaneme do puberty, produkce mazu se může zvýšit až o 500 %. Dospívající muži mají tendenci produkovat více mazu než ženy. To má často za následek mastnou pleť se sklonem k akné. Produkce mazu u každého člověka s věkem klesá. To často vede k suché, popraskané pokožce.

Co ještě ovlivňuje tvorbu kožního mazu?
Existuje množství léků a další faktory, které mohou způsobit, že tvé mazové žlázy budou více nebo méně aktivní. Hormonální léky často zvyšují tvorbu kožního mazu. To zahrnuje testosteron, některé progesterony a fenothiaziny. Naopak některé antikoncepční pilulky, antiandrogeny a isotretinoin obvykle snižují produkci kožního mazu. Také hladovění a dlouhodobá podvýživa jsou spojené s poklesem tvorby mazu. 

Jak snížit tvorbu kožního mazu, pokud máš mastnou pleť nebo vlasy?
Kombinace estrogenu a progestinu může pomoci snížit produkci kožního mazu. Vždy je však potřeba se poradit s lékařem. Co my ti doporučujeme při mastných stavech pleti?

✔️ Umývej si tvář.
Ráno a před spaním používej jemný čistící prostředek a přesvědč se, že je tvá pokožka pořádně odlíčená od make-upu.

✔️Používej kvalitní masku na tvář.
Doporučujeme ti vyzkoušet perlový prášek, ze kterého si vytvoříš jednoduchou pleťovou masku. Jeho složení totiž dokáže absorbovat kožní maz a zanechat hebkou a vyhlazenou pleť.

✔️Vyzkoušej peeling
Peeling zbaví tvou pleť všech nečistot, a proto by si ho rozhodně měla zařadit do své rutiny minimálně jednou za týden.

✔️Změň stravu.
Existují potraviny, které mohou u některých lidí zvýšit tvorbu mazu (např. potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky). Takže, pokud máš ráda sladké občerstvení, zkus si ho zaměnit konzumací čerstvého ovoce a zeleniny. 

✔️Zachovej klid.
Stres spouští uvolňování hormonů, zejména kortizolu, který může mít negativní účinky na tvou pokožku. 

✔️Promluv si s doktorem.
Snažíme se dávat rady pro široké publikum lidí. Pokud tě však trápí aknózní a mastná pokožka, zkus jít za doktorem, aby ti poradil, jak zatočit právě s tvým individuálním problémem. 

Maz je nevyhnutelnou součástí zdravé pokožky. Hydratuje a chrání povrch téměř celého těla. Ale všeho moc škodí. Zkus přidat do rutiny pár našich tipů a doufáme, že se ti tvá pokožka za to odvděčí. ✨